Przekupka na Mariensztacie

Kolonia Mieszkaniowa Mariensztat to jedno z pierwszych warszawskich osiedli mieszkaniowych odbudowanych po wojnie. Jego charakterystycznym elementem szybko stała się rzeźba Przekupka z 1949 roku.

DSC_8431

Przekupka, fot. Justyna Pyra

Autorką rzeźby była dwudziestosześcioletnia wówczas rzeźbiarka, studentka warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczennica Xawerego Dunikowskiego oraz Franciszka Strynkiewicza – Barbara Zbrożyna (1923-1995).

fo_zbrozyna_barbara_ww_04_42834

Barbara Zbrożyna, fot. Włodzimierz Wasyluk/culture.pl

Chociaż rzeźba powstała w 1949 roku, czyli w momencie, w którym socrealistyczna doktryna była dopiero wprowadzana w realia sztuki polskiej, można zauważyć w niej realizację założeń socrealizmu. Z jednej strony uproszczona, nieco „toporna” w formie, kultywująca socjalistyczny etos kobiety pracującej, z drugiej zaś – nawiązująca do handlowej tradycji Mariensztatu i czasów jego XIX-wiecznej świetności.

DSCN3114

Przekupka, fot. Justyna Pyra

Jak pisał Zygmunt Stępiński w Gawędach warszawskiego architekta, „Rzeźba ta ma swą zabawną historię, po jej ustawieniu bowiem znawcy od tych spraw udowodnili nam, że żadna przekupka nie nosi nigdy pod pachą kury dziobem do przodu, a odwrotnie”. Z kolei w artykule O starej i nowej rzeźbie w czasopiśmie „Stolica” (50/1954) nieznany autor podpisany jako R. napisał o Przekupce: „Pomijając jej przeciętne walory plastyczne, muszę przyznać, że ma ona wiele cech pokrewnych z formą architektoniczną sąsiadujących z nią budynków, jest prawidłowa w skali ludzkiej i architektonicznej, wkomponowana w teren w sposób przemyślany i szczęśliwy”.

DSCN3113

Przekupka, fot. Justyna Pyra

Przekupka została wykonana z piaskowca, ma wymiary 242 x 90 x 92 cm, nie jest sygnowana. Znajduje się w Warszawie, przy wejściu na rynek mariensztacki od strony ulicy Bocznej.

DSCN3111

Przekupka, fot. Justyna Pyra